Szczegóły projektu

Numer projektu 36

Wyjzad sportowo- turystyczny dla podopiecznych Niepublicznego Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Jaszkotlu

wybór zakładki projektu

szczegóły projektu

rejon wałbrzyski

budżet 25 000 zł

rodzaj sport-turystyka

weryfikacja odrzucony

Skrócony opis projektu

Wyjazd sportowo-turystyczny do uzdrowiska w Kudowie Zdroju ma na celu włączanie osób niepełnosprawnych do aktywnego życia w społeczeństwie. Dzięki niemu podopieczni NSOSW im. Jana Pawła II przy ZOL dla Dzieci w Jaszkotlu będą mogli skorzystać z uroków miejsc znajdujących się w ich bliskim otoczeniu, a tym samym zintegrować się z osobami pełnosprawnymi zamieszkującymi teren Dolnego Śląska. Będą mogli również zdobyć nowe doświadczenia, które są podstawą edukacji osób z niepełnosprawnością. Aktywne funkcjonowanie wśród ludzi pomaga dzieciom ze sprzężoną niepełnosprawnością zapomnieć o trudach dnia codziennego, uczy ich radzić sobie z tęsknotą za bliskimi. Wyjazd, jako nieocenione przeżycie, pomaga adresatom projektu odkrywać swoje indywidualne zdolności, pokazuje im, jak mogą radzić sobie poza miejscem stałego pobytu. Jest to niepowtarzalna okazja do tego, by dzieci, na co dzień mieszkające w Ośrodku, mogły zapomnieć o chorobie, cierpieniu i problemach.

Opis projektu i koniecznych działań związanych z realizacją zadania

Podopieczni NSOSW w Jaszkotlu na co dzień mieszkają w Ośrodku. W większości przypadków nie mają oni rodzin, które zabierałyby je na wakacje, ferie lub weekendy. Wszystkie atrakcje związane z poznawaniem świata zewnętrznego zapewnia NSOSW. W budynku znajduje się szkoła i internat. Bliskość tych miejsc powoduje, że dzieci rzadko opuszczają teren placówki. Zabawy na znajdującym się na terenie posiadłości placu zabaw nie zastąpią eksploracji świata zewnętrznego. Odwiedzając zakątki Dolnego Śląska, dzieci zapoznają się z terenem województwa, w którym mieszkają oraz zintegruje je z dolnośląską społecznością.
Podczas wyjazdu do Kudowy-Zdroju i okolic planujemy zwiedzenie ruchomej szopki w Czernej. Odwiedzimy również Szlak Ginących Zawodów, gdzie poznamy dawne metody wypieku chleba oraz inne czynności związane z pracą w gospodarstwie. Zwiedzimy Muzeum Zabawek „Bajka”, w którym zobaczymy, jak dawniej wyglądały zabawki. Udamy się do Doliny Sportów Zimowych w Kudowie-Zdroju, która oferuje zjazdy na śnieżnych pontonach. Pojedziemy również na przejażdżkę bryczkami pośród lasów otaczających Kudowę. W planie mamy także spacery rekreacyjno-turystyczne po parku zdrojowym. Codziennie będziemy korzystać ze znajdujących się w Kudowie-Zdroju basenów oraz z sali gimnastycznej, gdzie będziemy mieli okazję uprawiać ulubione sporty.
W projekcie weźmie udział 16 uczestników z różnymi rodzajami niepełnosprawności (Zespół Downa, Mózgowe Porażenie Dziecięce, dystrofia mięśniowa, niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym i znacznym) oraz ich opiekunowie – 8 osób + opiekun medyczny. W związku ze sprzężoną niepełnosprawnością dzieci każdy wyjazd wymaga dużych nakładów logistycznych i finansowych.
Koszt zadania: 25 000,00 (zakwaterowanie, wyżywienie, usługa transportowa, bilety wstępu).
Termin realizacji: 15.01.2018-21.01.2018 (7 dni).

Termin realizacji projektu

15.01.2018-21.01.2018

Komentarz:

Zadanie ma charakter wypoczynku dzieci i młodzieży, takie wydarzenie nie zostało ujęte w Regulaminie.